مطالعات پزشکی: لایحه وسیع بهداشتی واندنبروک بدون مؤلفه Inami در کمیته تأیید شد

این پس از رأی گیری در مورد اصلاحیه ای توسط گیتا ونپبورگ (Vouruit) که ماده 69 را از متن حذف می کند، تصویب شد. این مقاله با هدف ارائه یک مبنای قانونی به دولت برای ایجاد قفل فردی در اعطای شماره اینامی پس از اتمام موفقیت آمیز تحصیل و مدرک دیپلم برای پزشکان و دندانپزشکان بود. او خشم مخالفان را برانگیخت. وزیر بهداشت، بدون قانع کردن، اطمینان داده بود که ماده متخلف تنها پس از تصویب یک فرمان سلطنتی می تواند لازم الاجرا شود. بنابراین، این لایحه گسترده که در پایان دسامبر 2021 در کمیته تصویب شد، به استثنای جزء “بیمه متقابل” آن که از طریق ارائه لایحه دیگری تصویب شد، هرگز نمی توانست در جلسه عمومی رای گیری شود. در این میان، مذاکرات بین دولت فدرال و فدراسیون والونیا-بروکسل آغاز شده است.

سرانجام توافقی بین این دو نهاد در 29 آوریل حاصل شد. دسترسی به مطالعات پزشکی و دندانپزشکی در سمت فرانسوی زبان از سال 2023 بر اساس آزمون ورودی مانند کنونی سازماندهی نخواهد شد، بلکه بر اساس یک مسابقه پذیرش که در آن تنها تعداد معینی از برندگان می توانند این مطالعات را آغاز کنند.

بنابراین، انعقاد این توافقنامه به لایحه وزیر بهداشت اجازه می دهد تا با پاکسازی بخش «اعداد اینامی»، روند پارلمانی خود را از سر بگیرد.

فرانک وندنبروک با خوشحالی گفت: “ما یک تاریخ 25 ساله را پشت سر می گذاریم و فصل جدیدی را آغاز می کنیم.”

احزاب اکثریت نیز از این اصلاحیه استقبال کردند. Patrick Prevot (PS) به ویژه به یک “مصالحه بلژیکی” خوب اشاره کرد. دانیل باکلین (MR) با یادآوری اینکه همیشه درخواست آزمایش رقابتی را داشته است، افزود: «عملکرد درست سیستم فدرال ما». MP MR از همان حزبی که وزیر آموزش عالی Valerie Glatigny بود، اضافه کرد که پیش نویس فرمان باید تا 25 مه به دولت فدراسیون والونیا-بروکسل ارائه شود.

کاترین فونک (Les Engagés) به طعنه اصلاحیه ای مشابه ارائه کرد و با سوفی روهونی (DéFI) یادآور شد که مخالفان فرانسوی زبان قبلاً در اولین بررسی متن در کمیته این کار را انجام داده بودند.

N-VA و Vlaams Belang اصلاحیه Vooruit را تایید نکردند و دوباره از آنچه آنها به عنوان “عفو عمومی” برای فرانسوی زبانان می دانند انتقاد کردند.

این لایحه در نهایت با اکثریت ویوالدی و مخالفان ممتنع تصویب شد. این متن گسترده نزدیک به 100 صفحه حاوی مقررات متعددی است: مربوط به عملکرد آژانس فدرال داروها و محصولات بهداشتی (FAMHP)، انجام حرفه های مراقبت های بهداشتی، آموزش مداوم برای سلامت متخصصان در زمینه بحران کرونا. این پیش نویس همچنین پیشنهاد می کند صلاحیت دولت برای تعیین خدمات بهداشتی که برای آنها پرداخت شخص ثالث اعمال می شود و همچنین افزایش 25000 یورویی یارانه به سازمان بیمار RadiOrg برای بیماری های نادر لغو شود.

این لایحه در دستور کار جلسه علنی روز پنجشنبه قرار می گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *