درخواست از دانشجو برای داشتن حداقل 26/40 در MCQ برای گذراندن دوره، آیا این مجاز است؟

“من سه بار در یک امتحان شرکت کردم، بیش از نیمی از آن را درست انجام دادم، اما در پایان با 9/20 رسیدم.” شهادت هایی از این دست، کوماک، جنبش جوانان PTB، ده ها را نقل کرد. هر بار، دانش‌آموزان از یک چیز شکایت می‌کنند: استادشان برای به دست آوردن میانگین ۲۰/۱۰ به موفقیت ۶۰ درصد از سؤالات پرسشنامه چند گزینه‌ای (MCQ) یا حتی ۸۰ درصد کامل نیاز دارد. “من درک می کنم که آستانه مشخصی از موفقیت وجود دارد، اما نه اینکه نمرات به دست آمده تغییر کنند. دانش آموزی خلاصه می کند که وقتی در امتحان 14/20 گرفته اید، 10/20 در کارنامه داشته باشید.

یادآور می شود، در آموزش عالی، بر اساس ماده 139 مصوبه منظر، نمره قبولی 20/10 تعیین شده است. اما برخی از معلمان از شما می خواهند که نمره بالاتری در MCQ کسب کنید تا نمره نهایی 10/20 را به دست آورید. لوکاس ون مول، رئیس فدراسیون دانشجویان فرانسوی زبان، می گوید: «این مورد به ویژه در دانشکده روانشناسی دانشگاه UCLouvain صادق است. سایر دانشکده های دانشگاه نئولووانیست نیز نگران هستند. دفتر مدیران دانشجویی (BEA) تصریح می کند: “در ULB، این چند بار در گذشته مشاهده شده است، اما ما موفق شده ایم روش های ارزیابی را اصلاح کنیم.” اگر گواهینامه‌های دانشجویان تقریباً منحصراً از UCLouvain می‌آیند، به این دلیل است که دانشگاه در سمت فرانسوی زبان پیشرو بود، با تصمیم به لغو MCQs با امتیاز منفی از ژانویه 2021، برخی از معلمان با تنظیم این «آستانه‌های رتبه‌بندی» جبران کرده‌اند. “. دانشگاه واکنش نشان داد: “هدف ما این است که اطمینان حاصل کنیم که مطالب به خوبی یاد گرفته شده است.” برای کسب تمام مهارت های لازم، یک پزشک خوب باید مثلاً بیش از 50 درصد از موضوع را تسلط داشته باشد.»

روشی که عنصر شانس را کاهش می دهد

درخواست از دانش آموز برای داشتن 60٪ (یا بیشتر) پاسخ های صحیح به یک MCQ برای به دست آوردن نمره نهایی 10/20 “تنظیم استاندارد” نامیده می شود. در یک نشریه، آزمایشگاه یادگیری Louvain آن را به عنوان “آستانه آماری موفقیت با در نظر گرفتن تأثیر شانس” تعریف کرد. پیر تارگنیون، مدیر ارتباطات در Infor Jeunes، خلاصه می‌کند: «زیر این آستانه آماری، از نظر فنی غیرممکن است که بدانیم آیا دانش‌آموز واقعاً شایستگی موفقیت خود را داشته یا شانس نقشی داشته است». “در واقع، دانش آموز به خوبی می توانست بدون کمک شانس، با 10/20 قبول شود. اما برای مقامات دانشگاهی غیرممکن است که بدانند.»

مشکل اصلی یک MCQ در واقع این است که دانش آموز احتمالاً با تلاش برای پاسخ به طور تصادفی امتیاز کسب می کند. برای جلوگیری از این امر، دو راه حل اصلی وجود دارد: MCQ با امتیاز منفی، شناخته شده برای جریمه کردن دانش آموزانی که جرات ریسک کردن را ندارند (و به ویژه دانش آموزان دختر) و “تنظیم استاندارد” که با نمره 50 درصد راضی نمی شود.

پاسکال دتروز، مدیر دانشگاهی SMART (سیستم روش‌شناختی برای کمک به انجام تست‌ها) در ULiège اظهار داشت: «هیچ مقیاسی کامل نیست، اما تنظیم استاندارد یکی از مؤثرترین‌ها است». دانشگاه گنت سال هاست که از آن استفاده می کند، پس از اینکه تصمیم گرفت MCQ ها را با نکات منفی متوقف کند. اما، برای FEF، «به این دلیل نیست که در جاهای دیگر مثال‌هایی وجود دارد که روش مورد استفاده لزوماً درست است».

انحراف از فرمان چشم انداز؟

برای برخی از دانش آموزان، این روش انجام کارها، حکم چشم انداز را دور می زند. وزیر والری گلاتیگنی (MR) که روز سه شنبه بار دیگر توسط PTB در کمیته آموزش عالی پارلمان فدراسیون والونیا-بروکسل مورد سوال قرار گرفت، مجدداً تأیید کرد که “بر اساس اطلاعات ما، هیچ معلمی وجود ندارد که موفقیت را 14/20 تعیین کند”. برای رسیدن به این نتیجه، وزیر تحصیلات عالی یادآوری می‌کند که «آستانه موفقیت مفهومی است که هدف آن ارزیابی همه دانش‌ها و مهارت‌هایی است که دانش‌آموز باید به طور مطلق برای کسب اعتبارات مرتبط با آن تسلط داشته باشد». موفقیت در 10/20 تعیین شده است، اما برای دریافت 10، می توانید شرایط خاصی داشته باشید. این اصل در یک سری از دانشکده ها وجود دارد و به هیچ وجه با قوانین جاری مغایرت ندارد.»

برای دفتر وزیر، که به درخواست ما برای شفاف سازی پاسخ داد، “ما نباید آستانه موفقیت کلی (10/20) و راه رسیدن به آنجا (در برخی موارد با 26/40) را اشتباه بگیریم.”

چند نماینده دانشجویی که با آنها مصاحبه کردیم، اظهار داشتند: “تمایز بین آستانه قبولی و آستانه نمره بازی با کلمات است.”

یک حکم خاص از شورای دولتی

برای اولین بار، حکم شورای دولتی مورخ 3 مه 2021 به نفع یک دانشجوی UCLouvain رای داد که از جمله موارد دیگر، عدم رعایت آستانه موفقیت در یک دوره دانشکده روانشناسی را محکوم کرد. تنها در مورد این مورد خاص، شورای دولتی توضیح داد: «اگرچه طرف مقابل نشان داد که نمره قبولی 10/20 است، اما با توجه به اینکه متقاضی برای قبولی باید 13 پاسخ صحیح به 20 سؤال ارائه می داد، اینطور نیست. در حالی که به ازای هر پاسخ صحیح 1 امتیاز در نظر گرفته می‌شود که نشان می‌دهد نمره قبولی برای هر یک از فعالیت‌های یادگیری 13/20 و در نتیجه برای واحد آموزشی که مؤلفه‌های آن بوده‌اند، بوده است.»

برای شفاف‌تر دیدن، دو وکیل حقوق اداری را برای واکنش نشان دادیم. استفان ریکسون اظهار داشت: «به نظر من شورای دولتی در حال اعمال بسیار سختگیرانه از آستانه موفقیت در 10 است که نمی‌توان آن را به طور مصنوعی افزایش داد». دیگو گوتیرز کاسرس افزود: “در اصل، روش های ارزشیابی به صلاحدید موسسات و معلمان واگذار می شود.” اما، به گفته وی، «روش تنظیم استاندارد که هدف آن از بین بردن تأثیر شانس در چارچوب پرسشنامه MCQ است، احتمالاً مستقیماً با فرمان چشم انداز مغایرت دارد. به نظر من نمی توان پیش بینی کرد که آستانه موفقیت 10/20 است و برای کسب این نمره باید از 20 سوال پرسیده شده 13 پاسخ صحیح به دست آورد. این روش آستانه موفقیت تعیین شده توسط این فرمان را دور می زند.

با این حال، این دو وکیل توضیح می‌دهند که این حکم هیچ اثر الزام‌آوری بر تمام مؤسسات آموزش عالی ندارد. از طرف بخش حقوقی مجمع عمومی دانشجویان لووان (AGL)، ما نیز بسیار محتاط هستیم. زمانی که دانش‌آموزان برای درخواست تجدیدنظر به ملاقات ما می‌آیند، به آنها توضیح می‌دهیم که وضعیت آنها ممکن است کمی متفاوت از آنچه شورای دولتی در مورد آن تصمیم گرفته است باشد.» بنابراین، علیرغم این تصمیم، دانشجو مطمئن نیست که درخواست داخلی او ابتدا در مقابل رئیس هیئت منصفه، سپس در صورت تمایل، در مقابل معاون آموزشی، نتیجه مطلوبی را به دنبال خواهد داشت. توجه داشته باشید که در صورت عدم رضایت از پاسخ ارائه شده توسط دانشگاه، دانشجو همیشه می تواند شانس خود را در شورای دولتی امتحان کند و در آنجا می تواند برای برنده شدن پرونده خود به این حکم استناد کند.

بخش حقوقی AGL نتیجه گیری می کند: «در پایان روز، توصیه به دانش آموزانی که مایل به درخواست تجدید نظر هستند، با توجه به ابهام پیرامون تنظیم استاندارد، پیچیده است.

سایر روشهای ارزیابی ممکن

AGL، که نماینده دانشجویان UCLouvain است، با این وجود تأیید می کند که از این روش ارزشیابی در هنگام بحث در مورد آن حمایت کرده است. دانشگاه به تازگی تصمیم گرفته بود که MCQ ها را با نکات منفی لغو کند. بنابراین او به دنبال راه دیگری برای جلوگیری از موفقیت های سوء استفاده کننده بود. “تنظیم استاندارد” به عنوان یک راه حل ذکر شد، اما در آن زمان به ما گفته شد که برای موفقیت بین 11 تا 12 زمان لازم است. به نسبت بزرگتر از آن نبود. ویکتوریا پینت، معاون آموزشی توضیح می‌دهد که آنچه قرار بود استثنا باشد، در بخش‌های مختلف به قانون تبدیل شد، که تصریح می‌کند که «تنظیمات استاندارد» تا حدی قبل از لغو MCQ با نکات منفی وجود داشته است. روش‌های ارزیابی دیگری نیز وجود دارد که استرس کمتری برای دانش‌آموزان به همراه دارد: «همانطور که پیشنهاد داده بودیم، می‌توانیم با قرار دادن گزاره‌های بیشتر برای هر پاسخ، شانس پرسش‌نامه‌های چندگزینه‌ای را محدود کنیم. هماهنگی کامل با نمره نهایی به دست آمده، و این باعث کاهش ابهام پیرامون تنظیمات استاندارد می شود.

لوکاس ون مول، از FEF، ابراز تأسف می کند که این عمل “انتخابی را در بین دانش آموزان ایجاد می کند”. او خاطرنشان می کند: MCQ با نقاط منفی بهتر نیست. به گفته وی، حتی MCQ به طور کلی مناسب نیست. “من درک می کنم که هنگام نمره گذاری، به ویژه در دانشکده هایی که تعداد زیادی دانشجو وجود دارد، در وقت گرانبها صرفه جویی می شود، اما متقاعد نشده ام که بهترین راه برای اطمینان از اینکه دانشجو مطالب را به خوبی درک کرده است و روح انتقادی خود را به کار می گیرد، نیست. . ما همچنین می توانیم تعجب کنیم که آیا در مقایسه با زمان تدریس، زمان زیادی را برای ارزیابی دانش آموزان صرف نمی کنیم.

در تلاش برای حذف این عمل یا کاهش آن، AGL به ما گفته است که در حال تهیه پرونده است. “ما آن را احتمالاً در آغاز سال تحصیلی آینده به مقامات UCLouvain ارسال خواهیم کرد.”. دانشگاه می خواهد گوش کند. او نتیجه می گیرد: “هدف ما توسعه تدریس است و در عین حال اطمینان حاصل می کنیم که موضوع به خوبی آموخته شده است.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *