قیمت مواد غذایی در سوپرمارکت های بلژیک در یک سال 20 درصد افزایش یافته است

ارقام جدید نشان می دهد که قیمت مواد غذایی سوپرمارکت در بلژیک در ماه گذشته به بالاترین سطح خود رسید و از مرز 20 درصد در سال گذشته عبور کرد.

تجزیه و تحلیل توسط ناظر حمایت از مصرف کننده Test-Achats نشان می دهد که قیمت ها در سوپرمارکت های بلژیک در سه ماه اول سال 2023 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 19.5 درصد رشد داشته است.

اما تنها در ماه مارس، تورم قیمت مواد غذایی به 20.6 درصد رسید – و در برخی از گروه‌ها، مانند سبزیجات، افزایش قیمت سالانه از 30 درصد فراتر رفت.

محصولات کاغذی مانند دستمال کاغذی و دستمال توالت در ماه مارس به طور متوسط ​​39 درصد گرانتر از زمان مشابه سال گذشته بوده است. محصولات لبنی 26 درصد و نان 24 درصد گرانتر بودند.

Test-Achats از زمانی که حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 آغاز شد، روند قیمت ها را در سوپرمارکت های بلژیک زیر نظر داشت.

سخنگوی Test-Achats گفت: با توجه به افزایش فعلی تورم، امروز یک خانوار دو نفره به طور متوسط ​​521 یورو در ماه در سوپرمارکت خرج می کند. این مبلغ 89 یورو بیشتر از یک سال پیش است.

این سازمان از دولت بلژیک می خواهد که از فرانسه پیروی کند و با همکاری گروه های بزرگ سوپرمارکت، اقداماتی را برای پایین نگه داشتن قیمت مواد غذایی ارائه کند.

این شامل یک “سبد ضد تورم” است – طیفی از اقلام ضروری روزمره که در آن قیمت ها برای یک دوره معین ثابت می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *