“مغز خود را به چالش بکش”: موزه World Of Mind در تور و تاکسی افتتاح می شود

“واقعیت چیست و چگونه آن را درک می کنید؟” این سوالی است که توسط موزه جدید بروکسل World Of Mind (WOM) در Tour & Taxis مطرح شده است.

WOM با ارائه نزدیک به 120 تجربه واهی در هر پنج حس: بینایی، صدا، لامسه، چشایی و بویایی، درهای خود را در سایت رو به گسترش کانال کنار کانال باز کرده است.

هنری دوپوئیس، فیلمنامه نویس موزه در افتتاحیه مطبوعاتی به بولتن گفت: «ما می خواهیم روشن کنیم که بیش از یک واقعیت وجود دارد. او به عنوان بخشی از تیم نمایشگاه تمپورا که موزه را طراحی کرد، تأکید کرد که واقعیت ذهنی است و تحت تأثیر تجربه خود بیننده است.

دوپویس می‌گوید اگر پایتخت بلژیک از قبل موزه توهمات دارد، WOM “علمی‌تر” است. توضیحات فنی دقیق از هر تجربه به زبان های فرانسوی، هلندی و انگلیسی از طریق بارکد موجود است. این رویکرد ممکن است همه را خوشحال نکند، اما باعث صرفه جویی در فضا می شود: “اگر ما همه چیز را ترجمه کنیم، این یک موزه از تابلوهای اطلاعاتی خواهد بود.”

توضیح علمی پشت هر تجربه در موزه مهم است، اما این به معنای کسل کننده نیست. تیم موزه می‌خواهد این تجربیات را برای کودکان پنج‌ساله در دسترس قرار دهد. ما قصد داشتیم موزه را آموزشی و سرگرم کننده نگه داریم و همه تجربیات توسط هزاران نفر آزمایش شده است.

در واقع، مامان چیزی جز ثابت است. دارای طیف وسیعی از چالش های تعاملی مانند تست استروپ است. در این کار، وقتی به یک سری کلمات نگاه می کنید، اگر کلمه قرمز به رنگ سبز نوشته شده باشد، باید “سبز” را فشار دهید نه “قرمز”. در یک بازی فکری دیگر، توهم اندازه وزن “Charpentier”، چالش این است که سه مکعب با اندازه های مختلف را بردارید و وزن آنها را حدس بزنید. آزمون این نیست که به طور خودکار فکر کنید که بزرگترین، سنگین ترین است.

WOM (ج) تمپورا

MOM شامل چندین آزمایش روان‌شناختی آزمایش‌شده یا نصب شده است، مانند Zoetrope که در سال 1834 ایجاد شد – استوانه‌ای با شکاف‌هایی که به صورت عمودی در دو طرف بریده شده است. هنگامی که به آنها نگاه می کنید، تصاویر متوالی ترسیم شده در این شکل اولیه از فناوری انیمیشن حرکت می کنند.

یکی دیگر از موارد مورد علاقه توهم نوری “اتاق ایمز” است. در اینجا، بزرگسالی که در گوشه ای از اتاق ایستاده به نظر می رسد یک غول است، در حالی که فرد دیگری در گوشه مقابل همان دیوار بیشتر شبیه یک جوجه مرد است. یا اتاق آینه آشنا را امتحان کنید – همیشه یک نمایشگاه توهمی محبوب.

اما مامان چند تجربه برجسته – حتی ترسناک – دارد. اتاق سفید و گرداب هشدارهایی دارند مبنی بر اینکه برای افراد ضعیف نیستند. اولین توهم شما را به چالش می کشد تا در یک «اتاق سفید» پر از بخار قدم بزنید. این نصب، مناطق قطبی را نشان می دهد: «همه چیز سفید است. شما نمی توانید آسمان و زمین را تشخیص دهید، هیچ سایه و افقی وجود ندارد و احساس عمق و جهت گیری خود را از دست می دهید.

WOM (ج) تمپورا

Vortex یک تونل فلزی گیج‌کننده از چراغ‌های رنگارنگ روان‌گردان است که حرکت آن بدون از دست دادن تعادل دشوار است. دوپویس می‌گوید، اما احساس عدم تعادل، کلید نمایشگاه است، زیرا «ما می‌خواهیم شما را به تمام معنا بی‌ثبات کنیم».

MOM همچنین ویدئوهایی را نشان می‌دهد که کلارا لوریس بازیگر را نشان می‌دهد که از پدرش، پروفسور استیون لوریس، متخصص مغز و اعصاب بلژیکی، می‌خواهد تا علم پشت این آزمایش‌ها را توضیح دهد: «با این گفتگوی پدر/دختر، ما می‌خواهیم دنیای علمی را ابهام کنیم و نشان دهیم که این موضوع در اختیار همه است. کلارا می گوید. او می افزاید که گشودن به علم و تجربیات جدید، یا به طور کلی مردم، پیام خوبی در جامعه چند فرهنگی امروزی است.

به کنار پیام‌ها، مامان سرشار از اطلاعات و توهمات جالبی است که حتی شما را تا توالت‌ها دنبال می‌کنند – دیوارهای آن شما را به چالش می‌کشد تا قطب‌ها را بشمارید یا بگویید آیا مکعب تصویر دو بعدی است یا سه بعدی. اخلاق مامان که به عنوان مکانی برای یادگیری و سرگرمی در نظر گرفته شده است، در یک نصب مشخص است: دو کلمه که می‌توان آن‌ها را با توجه به درک چشم شما متفاوت خواند. هر کدام را اول ببینید: پیام یکسان است – “علم” “جادو” است.

باز کن سه شنبه تا جمعه 9:00-17:00; شنبه و یکشنبه 10:00 الی 18:00. بلیط استاندارد: 17.50 یورو برای 26 ثانیه. 14.50 یورو سنین 6 تا 25; بلیط خانوادگی 55 یورو

WOM
تور و تاکسی (حمله 4bis)
Avenue du Port 86C
1000 بروکسل

عکس‌ها: WOM (دنیای ذهن) © Tempora © N Lobet Pryzm

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *