تغییرات در مجموعه‌های زباله بروکسل از 15 می با کیسه نارنجی اجباری

از 15 می، ساکنان بروکسل باید ضایعات غذایی خاصی را در کیسه های سطل کمپوست پرتقالی قرار دهند و نه کیسه های سفیدی که قبلا استفاده شده بود.

این اقدام ابتدا برای کسانی که در Woluwe-Saint-Lambert، Woluwe-Saint-Pierre، Uccle، Auderghem، Watermael-Boitsfort، Jette، Ganshoren، Saint-Agatha-Berchem، Evere، Haren و Neder-Over-Heembeek زندگی می کنند اعمال می شود.

به گفته آلن مارون، وزیر محیط‌زیست و نظافت عمومی، این شهرها سبزتر و کم‌جمعیت‌تر هستند، در حال حاضر از نظر طبقه‌بندی در امتداد بیشتری قرار دارند.

ساکنان این شهرداری ها به زودی با روزهای جمع آوری جدید راهنما از طریق پست دریافت خواهند کرد.

Schaerbeek، Molenbeek، Anderlecht، Saint-Gilles، Forest، Etterbeek، Ixelles، Saint-Josse، Koekelberg و بقیه بروکسل سیتی بعداً دنبال خواهند شد.

همه ضایعات غذایی نمی توانند در کیسه های نارنجی ریخته شوند – باقی مانده گوشت، غذاهای آماده و نان باید همچنان در زباله های معمولی بروند زیرا موش ها و سایر حیوانات ناخواسته را جذب می کنند.

گوشت و ماهی پخته اضافی می تواند وارد شود، اما استخوان های گوشت و استخوان ماهی نمی توانند. به همین ترتیب، پوسته های صدف و پوسته تخم مرغ نیز باید در سطل های زباله باقی مانده بروند.

جمع آوری فقط یک بار در هفته انجام می شود – واقعیتی که برخی از ساکنان را ناراحت می کند. یکی از ساکنان به Bruzz گفت: “وقتی هوا گرم تر می شود، شروع به بوی بد می کند و ما مگس می گیریم.”

“نگه داشتن چنین کیسه پرتقالی در داخل به مدت یک هفته واقعاً در تابستان قابل دوام نیست و کیسه سفید نیز قابل استفاده نیست، زیرا حتی اگر کیسه پرتقال اجباری شود، همیشه حاوی مقداری باقیمانده غذا مانند استخوان ماهی است.”

یکی دیگر از ساکنان موافقت کرد و گفت: «آنچه که بو می دهد باید هفته ای دو بار از در بیرون برود».

برونو باوونس، نماینده مجلس بروکسل نیز در مورد روند جمع آوری جدید ملاحظاتی دارد.

وی گفت: ما یک نظرسنجی انجام دادیم. “و بیشتر مردم هنوز چیزی در مورد آن نمی دانند.

“اگر آنها قبلاً در مورد آن می دانند، به نظر می رسد که مایل به طبقه بندی هستند، اما باید امکان پذیر باشد. برای افرادی که آشپزخانه های کوچکی دارند، که باغ یا تراس یا فقط تراس برای کودکان ندارند، این یک مشکل است.

“ما ضد کیسه نارنجی یا ضد مرتب سازی نیستیم. نگرانی بزرگ ما این است که مردم باید ضایعات مواد غذایی خود را برای یک هفته نگه دارند، عمدتا در کیسه نارنجی و همچنین در کیسه سفید. بنابراین شما دو کیسه دریافت می کنید که در حال رفتن هستند. من این هفته کرم‌هایی را در کیف نارنجی‌ام دیدم و هنوز تابستان نشده است.»

زباله های آشپزخانه 40 درصد وزن کیسه سفید را تشکیل می دهند و همچنین می توانند به راحتی به کمپوست یا بیوگاز تبدیل شوند.

اما امروزه تخمین زده می‌شود که سالانه 500000 تن زباله طبقه‌بندی نشده از کیسه‌های سفید (برای زباله‌های باقی‌مانده)، شرکت‌ها و زباله‌ها در زباله‌سوزها ریخته می‌شود.

اگرچه این باعث تولید الکتریسیته می‌شود، اما احتراق مقادیر قابل‌توجهی گازهای گلخانه‌ای آزاد می‌کند، که در تضاد با اهداف آب و هوایی اخیر منطقه بروکسل برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به نصف میزان سال 2005 تا سال 2030 است.

دولت می خواهد جریان زباله به زباله سوز را تا یک سوم کاهش دهد، به همین دلیل است که روند تفکیک تغییر کرده است.

این روند جدید همچنین منطقه را در انطباق اولیه با دستورالعمل اروپایی قرار می دهد که بیان می کند زباله های بیولوژیکی باید از سال 2024 به بعد به طور جداگانه جمع آوری شوند.

کیسه سطل نارنجی برای زباله های مواد غذایی برای اولین بار در سال 2017 معرفی شد و آن را به پنجمین رنگ بعد از سفید، زرد، آبی و سبز تبدیل کرد.

اما بیش از پنج سال بعد، در برخی از محله ها، ساکنان می گویند که آنها تنها کسانی هستند که در خیابان خود واقعاً از آنها استفاده می کنند.

یکی از ساکنان که از زمانی که کیسه نارنجی برای اولین بار در مرحله آزمایشی هشت سال پیش معرفی شد، استفاده می‌کند، گفت: «مطمئناً دسته‌بندی زباله‌های خود کمترین کاری است که می‌توانید برای آب و هوا انجام دهید.

در تلاشی دیگر برای کاهش میزان زباله‌هایی که در جریان باقیمانده به مقصد زباله‌سوز قرار می‌گیرند، قوطی‌های غذا و کارتن‌های نوشیدنی نیز به لیست اقلام مورد تایید کیسه آبی اضافه شدند.

در حالی که این اقدام برای اولین بار در سال 2021 معرفی شد، مانند کیسه های نارنجی از 15 می اجباری می شود.

مارون گفت که زباله کمتر در کیسه های سفید به معنای ظرفیت بیشتر برای تفکیک زباله های ارگانیک است.

به گفته سخنگوي وي، جمع آوري كيسه هاي سفيد به صورت مرحله اي انجام مي شود و در ابتدا از پرتراكم ترين شهرداري ها در امان مي ماند. علاوه بر این، هیچ چیز برای ساکنان بلوک های آپارتمانی با ظروف جمع آوری بزرگ در زیرزمین تغییر نخواهد کرد.

مارون گفت که تحریم هایی برای کسانی که قوانین مرتب سازی جدید را رعایت نکنند تنها پس از تابستان اعمال خواهد شد.

ظروف نارنجی قابل قفل رایگان از طریق Bruxelles Propreté و شهرداری ها به منظور سوار کردن مردم توزیع می شود، با این امید که ساکنان نیز از آنها برای قرار دادن کیسه نارنجی در خیابان استفاده کنند.

در حالی که این کار اضافی برای جمع‌آوران زباله است، اما از پاره شدن کیسه‌ها توسط روباه، گربه یا پرندگان نیز جلوگیری می‌کند.

اما واکنش‌ها در رسانه‌های اجتماعی به سطل رایگان بسیار مهم بوده است: از خیلی بزرگ تا خیلی کوچک، خیلی پلاستیکی، خیلی غیر عملی و مستعد سرقت.

شهرداران نیز کاملاً از طرح جدید راضی نیستند، زیرا کریستین لامولین (Les Engagés) شهردار Berchem-Sainte-Agathe می گوید که زمان بندی بسیار بد است.

لامولین گفت: «این واقعیت که زباله ها تفکیک می شوند چیز خوبی است، اروپا نیز به آن نیاز دارد، اما یک دوره تعدیل لازم است.

«باید به مردم زمان داد تا مرتب‌سازی کنند و رفلکس‌های مناسب را به دست آورند. اول آن کار تربیتی را انجام دهیم و بعد از شش ماه یا یک سال، یکباره تعداد دور جمع آوری را در همه شهرداری ها کم کنیم.»

لامولین می ترسد که برچم-سنت-آگاته به خاطر کل این نقشه کثیف تر شود.

«در یک روز جمع‌آوری، کیسه‌های سفید زیادی وجود خواهد داشت که همه آن‌ها نمی‌توانند با گاری زباله همراه شوند، نوک مگس‌ها بیشتر می‌شود و اگر اعتصابی صورت بگیرد، کیسه‌ها برای یک مبلغ اضافی در اطراف رها می‌شوند. هفته، گفت: Lamouline.

شهردار Benoît Cerexhe (Les Engagés) Woluwe-Saint-Pierre همچنین خواستار به تعویق افتادن جمع آوری یک بار در هفته کیف های سفید و شهردار Emir Kir of Saint-Josse به دور جمع آوری عصرانه است که به زودی از سر گرفته می شود.

به گفته نسرین چیهی از SLFP-VSOA، اتحادیه‌های کارگری با کلیت طرح اصلاحات مخالف هستند و آن را «عجله‌شده» می‌خوانند و می‌افزایند که «هنوز چیزهای زیادی برای روشن شدن وجود دارد».

چیهی گفت: «اگر فقط یک جمع‌آوری زباله‌های ارگانیک در هفته وجود داشته باشد، مردم شروع به ریختن زباله‌های آشپزخانه خود در کیسه سفید می‌کنند.

ما خواستیم که صبر کنیم، مثلاً تا سپتامبر. سپس می‌توانید ابتدا سیستم را آزمایش کنید و سپس جمع‌آوران زباله همچنان می‌توانند تعطیلات خود را بگذرانند، زیرا برای آنها، طرح جدید به معنای کیسه‌های سنگین‌تر و دورهای طولانی‌تر است. اما مارون می‌خواهد این موضوع را تحمیل کند.»

اتحادیه ها می خواهند ببینند ساکنان بروکسل و زباله گردها چه واکنشی نشان می دهند و “بسته به آن، ما تصمیم خواهیم گرفت که آیا اعتصاب ها یا اقدامات دیگری انجام شود.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *