کارگران Stib در مورد سیاست های غیبت و بیماری صحبت می کنند

اپراتور حمل و نقل عمومی بروکسل Stib توسط یکی از کارمندان خود شکایت کرده است که ادعا می کند این شرکت به دلایل پزشکی تنظیمات لازم را در ساعات کاری وی انجام نداده است.

بروز گزارش می دهد که سایر کارمندان نیز از این سیاست انتقاد کرده اند و ادعا می کنند که Stib نسبت به کارگرانی که می خواهند در نیمه وقت بمانند یا درخواست ساعات مناسبی به دلیل بیماری دارند، تبعیض قائل می شود.

خود این پرونده حول محور یک راننده اتوبوس است که گفته می‌شود زمانی که از بازگشت به کار تمام وقت خودداری کرد، تهدید به اخراج شد زیرا گفته بود وضعیت سلامتی‌اش این امکان را نمی‌دهد.

راننده اتوبوس گفت که سیستم فعلی کارکنان را تحت فشار قرار می دهد تا قبل از آمادگی پزشکی به صورت تمام وقت کار کنند و در نتیجه خطرات ایمنی هم برای کارکنان و هم برای مسافران ایجاد می شود.

“قانون ضد تبعیض مقرر می کند که اگر کارمندی به دلایل پزشکی دیگر نمی تواند کار تمام وقت انجام دهد، کارفرما باید ترتیبات کاری را تنظیم کند. اما Stib در این مورد این کار را انجام نداده است.

فقط چند ساعت قبل از صحبت وکیل با مطبوعات، استیب اعلام کرد که وضعیت پاره وقت کارمند را در نهایت تمدید خواهد کرد.

استیب گفت که از این موضوع پشیمان است، اما از سیاست خود دفاع کرد: «ما اجازه تمدید نیم‌وقت پزشکی را می‌دهیم، اما پس از یک سال، از پزشکان معالج درخواست می‌کنیم تا گواهی‌های پزشکی جدید ارائه کنند تا بتوانیم به این کار ادامه دهیم. سخنگوی آن وان هامه گفت.

تمدید طولانی مدت رژیم نیمه وقت برای یک سری بیماری های جدی نیز امکان پذیر است.

چندین کارمند دیگر نیز سیاست Stib در مورد مرخصی استعلاجی را محکوم کردند. آنها گفتند که اپراتورهای حمل و نقل عمومی غیبت کوتاه مدت را با لیستی از کارمندان ترسیم می کنند که باید به محض اینکه سه بار مریض شدند خود را به صورت خودجوش به مدیر خود معرفی کنند.

در طی آن مصاحبه‌ها با یک مدیر، کارمندان می‌گویند که با فشارهایی مواجه شده‌اند تا در رژیم کاری عادی به سر کار بازگردند، حتی اگر وضعیت سلامتی در آن زمان اجازه آن را ندهد.

به گفته شاهدان ناشناس، این ترتیب بر سلامت رانندگان و در نتیجه ایمنی کاربران تأثیر می گذارد.

در مورد راننده اتوبوسی که شکایت کرد، او دچار فتق دیسک شد که منجر به ناتوانی چند ماهه برای کار در سال 2014 شد، سپس در ابتدای سال 2021 عود کرد و به دنبال آن پزشک به او اجازه داد تا به صورت پاره وقت به سر کار بازگردد. با نرخ 20 ساعت در هفته از 1 فوریه. این اقدام متعاقباً در چندین نوبت تأیید شد.

اما هنگامی که اخیراً با جدول زمانی خود مشورت کرد، متقاضی متوجه شد که Stib تصمیم گرفته است تا کار نیمه وقت پزشکی خود را از 31 مارس پایان دهد.

در حالی که این تصمیم اکنون لغو شده است، وکیل او تصمیم گرفت بدون توجه به این موضوع علنی شود، زیرا سایر همکاران – که می خواستند نامشان فاش نشود – با موقعیت های مشابهی روبرو بودند و می خواستند به طور کلی آگاهی را در مورد این موضوع افزایش دهند، که آنها می گویند به سختی فقط به این مورد محدود می شود. نمونه، مثال.

Stib تأیید کرد که غیبت های مکرر را دنبال می کند، اما فقط به نفع کارمندانش.

ون هامه گفت: “غیبت مکرر می تواند نشان دهنده یک مشکل شخصی باشد که یک کارمند با آن مواجه است یا می تواند به دلیل موقعیت کاری باشد.”

منطقی است که از یک کارمند بپرسیم که چه خبر است. سپس در صورت لزوم می توانیم اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم، زیرا اگر فردی برای مدت طولانی ترک تحصیل کند، همکاران باید مسئولیت را بر عهده بگیرند و سپس حجم کار افزایش می یابد.

به گفته Stib، اخراج آخرین راه حل است. ون هامه گفت که تنها هشت پرونده در 15 سال گذشته در یک شرکت با 10000 کارمند در دادگاه حل و فصل شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *