بروکسل طرحی را برای حذف میراث استعماری از فضاهای عمومی پیش می برد

بروکسل با برنامه‌های خود برای استعمارزدایی از فضاهای عمومی در پایتخت بلژیک، به معنای حذف بناهای تاریخی یا دیگر نمایش‌هایی از این دست است که شخصیت‌های تاریخی را که عمیقاً در تداوم خشونت در سایر کشورها و تحت انقیاد آنها درگیر بوده‌اند، تجلیل می‌کند.

بروز گزارش می دهد که این طرح ها شامل مطالعات امکان سنجی، یک روز بزرگداشت و آموزش برای کارمندان دولت است.

پاسکال اسمت، وزیر امور شهرسازی و میراث فرهنگی، که مشخص نکرد کدام مجسمه‌ها یا بناهای تاریخی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، گفت: «ما نمی‌خواهیم در کارها عجله کنیم.»

برنامه اقدام Smet پس از توصیه های یک گروه کاری است که در اواخر سال 2020 در پی اعتراضات جهانی پیرامون زندگی سیاه پوستان مهم است و بحث اجتماعی در مورد آثار استعماری در فضاهای عمومی ایجاد شد.

اسمت به بروز گفت: “مجسمه ها قطعا ناپدید خواهند شد، اما ابتدا گفتگو با دانشگاهیان، شهروندان و سهامداران در این مورد باید ادامه یابد.”

چیزی شبیه به این ضروری است، به خصوص پس از گزارش رسمی که ایکسل در سال گذشته دریافت کرد، زیرا شهرداری مجسمه امیل استورمز را برداشته بود. [one of the key figures tasked by Leopold II with colonising Congo] بدون رعایت رویه های شهرسازی.»

برنامه عملیاتی در مجموع از 14 رکن تشکیل شده است، از جمله تعیین یک هماهنگ کننده که ریاست کمیته ای را برای نظارت بر نقاط مختلف اقدام خواهد کرد.

برای مثال، این نقاط اقدام شامل توسعه روشی پیرامون درخواست مجوز برای آثار استعماری مانند مجسمه ها می شود.

مطالعات امکان سنجی برای چندین ایده، مانند تاسیسات ذخیره سازی مجسمه های تجلیل از استعمار، یادبود قربانیان استعمار و مرکزی برای تفسیر استعمار زدایی انجام خواهد شد.

اسمت گفت، این انبار “نه زیرساخت های لجستیکی صرف، بلکه یک مکان عمومی نمادین و یکی از اجزایی است که دگرگونی استعماری منظر بنای تاریخی شهری را نشان می دهد.”

او افزود: “تنها با بررسی امکان سنجی است که می توانیم به بهترین نتیجه دست یابیم.”

“ما مدتی است که از زمانی که کل پروژه راه اندازی شده است، در آن هستیم. حالا عجله کردن بی معنی است. ما می خواهیم از طریق این مطالعات امکان سنجی تصمیمات درست و متعادلی بگیریم.»

توصیه های گروه کاری شامل حذف یا تغییر بنای اصلی به افتخار لئوپولد دوم در میدان دو ترون است.

به گفته این گروه، دیگر آثار استعماری، مانند مجسمه “بردگان سیاه فراری که توسط سگ ها غافلگیر شده اند” در خیابان لوئیز، باید به طور غیرقابل برگشتی پاره شوند.

در مجموع 200000 یورو برای مطالعات امکان سنجی با حداکثر بازه زمانی دو سال اختصاص خواهد یافت.

همچنین کار برای تکمیل فهرست میراث منقول، غیرمنقول و طبیعی با پیوند به استعمار انجام خواهد شد.

این برنامه عمل همچنین در فراخوان‌های پروژه‌های راه‌اندازی شده توسط سرویس عمومی برابری بروکسل برجسته خواهد شد و مقامات سازمان‌های دولتی مختلف بروکسل آموزش خواهند دید و از استعمار زدایی از فضای عمومی آگاه خواهند شد.

همکاری با سطح فدرال دولت بلژیک نیز آغاز شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *