Maison Hannon: شاهکار هنر نو سنت ژیل دوباره به عنوان موزه در معرض دید عموم قرار می گیرد

یکی از گنجینه‌های معماری بروکسل، Maison Hannon، سرانجام پس از بازسازی بزرگ، درهای طاقدار ظریف خود را به روی عموم بازگشایی کرد.

این ساختمان که معبد زیبایی، هارمونی و عشق ابدی است، اکنون به موزه ای تبدیل شده است که ترکیب منحصر به فرد خود از هنر و طراحی اوایل قرن بیستم بلژیک و فرانسه، و همچنین حرکات دوگانه هنر نو و نمادگرایی را ارج می نهد.

اگرچه کار بازسازی بیشتر تا سال 2030 ادامه خواهد داشت، Maison Hannon نمایشگاه های موقتی یک ساله را به هنرهای چند رشته ای از این دوره برپا می کند. اولین افتخار هنرمندان ملی است که سبک های متفاوتی را دنبال می کردند: هنر(های) نو(x) belge(ها). Van de Velde، Serrurier-Bovy، Hankar…& Co، در اتاق های طبقه اول چیده شده است (تصویر).

نمایش انواع آثار – بسیاری از آنها به امانت از موزه طراحی گنت – طیف کاملی از مهارت‌های باکیفیت را که ذاتی جنبش بود را نشان می‌دهند.

files_fichier_19328_maisonhannon-juin-2023-c-photo-gregory-de-leuuw-15

این هنر عالی در ورودی اصلی مشهود است که توسط یک راه پله مارپیچ طلایی درخشان با نقوش گلی که به طبقه فوقانی منتهی می شود، مشهود است.تصویر شده است). این نقاشی با نقاشی تمثیلی خیره کننده ای همراه است که دیوار پشت آن را پر می کند.

این تابلو که توسط نقاش نمادگرای فرانسوی پل بادوئن امضا شده است، یک جفت چوپان را نشان می دهد – تصویری از صاحبان خانه، ماری و ادوارد هانون، در حالی که غروب خورشید را تماشا می کنند. این ترکیب هماهنگ حول تأمل در شادی‌های زندگی در سال‌های آخر این زوج، سرلوحه‌ای بود برای سفارش دکوراسیون داخلی و خارجی خانه‌شان.

نقش برجسته ای از زمان معلق در غروب آفتاب – ساعت طلایی – توسط مجسمه ساز ویکتور روسو، نمای گوشه بالایی ملک را که در تقاطع خیابان بروگمن و خیابان د لا جونکشن قرار دارد، تزئین می کند.

سارا خدمه

اتاق سیگار و باغ زمستانی دیگر فضاهای باشکوهی هستند که هر کدام عمدا با پله هایی از هم جدا شده اند تا توهم ورود به دنیایی دیگر را ایجاد کنند. گلخانه داخلی با پنجره منحنی منحنی و شیشه های رنگی گلدار، زمانی پر از گیاهان و شاخ و برگ های ژاپنی بود، همانطور که در آن زمان مد بود.

ماری هانون، اصالتاً فرانسوی، به گیاه شناسی و ادبیات علاقه داشت و مسئول اکثر اثاثیه بود. در همین حال، شوهرش، مهندس ارشد Solvay، یک عکاس آماتور مشتاق بود. مجموعه ای از تصاویر او به نمایش گذاشته شده است که عشق او به سفر و وجدان اجتماعی همیشه حاضر او را آشکار می کند.

گرگوری دی لیو

این لمس های شخصی است که به بازدیدکنندگان یادآوری می کند که این ملک معماری برجسته قبل از هر چیز یک خانه خانوادگی بوده است. این زوج به دوست دیرینه خود، ژول برونفو، سفارش دادند تا خانه را به سبک هنر نو طراحی کند که در آغاز قرن بیستم شکوفا شده بود. این معمار که در سال 1904 تکمیل شد، قرار بود تنها کار معمار در این سبک باشد، و او عمداً به دنبال ویژگی های طراحی بود که آن را از طراح برجسته جنبش در بلژیک، ویکتور هورتا متمایز می کرد.

این امر تکینگی ساختمان را توضیح می دهد، از باغ زمستانی که با شکوه به سمت خیابان کشیده شده است، و در قرار گرفتن راه پله مرکزی. برخلاف استاد بلژیکی، برونفوت آن را با نورگیر بالا نمی‌برد، بلکه به هر اتاقی که نور تزریق می‌شد اجازه می‌داد تا با توجه به زمان روز، آن را به آرامی روشن کند. با این وجود، نرده دارای منحنی های متمایز به سبک آرت نوو است که هورتا آن را دوست دارد.

سارا خدمه

اما این مظهر هنر و زیبایی تجربه بخت های مختلط بود. پس از مرگ دختر این زوج در سال 1965، این ملک رها شد، برخی از گنجینه های آن به سرقت رفت و فضای داخلی آن توسط آب آسیب دید. در سال 1976، نماها و سقف برای محافظت از آن در برابر توسعه مجدد فهرست شدند. در حال حاضر، سبک آرت نوو که در آغاز جنگ جهانی اول از مد افتاده بود، از چیزی شبیه به احیاء لذت می برد. شهرداری سنت ژیل این بنای میراث را با قصد روشن حفظ آن به دست آورد.

پروژه‌های نوسازی پی در پی انجام شد و فضا تا سال 2014 توسط گالری عکاسی Contretype اشغال شد. سازمان غیرانتفاعی Maison Hannon توسط Saint-Gilles و منطقه بروکسل در سال 2019 با هدف افتتاح ساختمان به عنوان موزه راه‌اندازی شد.

files_fichier_19326_maisonhannon-juin-2023-c-photo-gregory-de-leuuw-17

امروزه با موزه هورتا که به معمار و طراح پیشگام اختصاص دارد، دوقلو شده است. این دو سایت مکمل یکدیگر هستند: یکی به مدرسه هنر نو در بلژیک اختصاص دارد، در حالی که مزون هانون تأثیر مکتب فرانسوی نانسی را نشان می دهد.

بازسازی آن با سرمایه گذاری دولتی و خصوصی تامین شده است و با کمک فروش بلیط ورودی به عنوان “کار در حال پیشرفت” ادامه خواهد یافت. باغ، گلخانه داخلی، پنجره های شیشه ای و سقف ملک از این مرحله دوم بازسازی بهره مند خواهند شد.

files_fichier_19337_maisonhannon-juin-2023-c-photo-gregory-de-leuuw-6

افتتاحیه عمومی یک رویداد شاخص برای سال هنر نو بروکسل است. میراث معماری شهر از این دوره اکنون به طور یکسان برای ساکنان و گردشگران جذابیت زیادی دارد.

در حالی که نماهای جذاب این ساختمان خیره‌کننده مدت‌ها چشم رهگذران را به خود جلب کرده است، ثروت داخلی آن اکنون می‌تواند توسط عموم مردم قدردانی شود.

مزون هانون است برای بازدیدکنندگان باز است دوشنبه، جمعه شنبه و یکشنبه. از جانب سهشنبه به پنجشنبهy، آن برای بازدیدهای خصوصی رزرو شده رزرو شده است via آرکادیا و کره ای. قیمت ورودی برای بزرگسالان 12 یورو (14 یورو به صورت آنلاین) است.

عکس ها: (تصویر اصلی) Maison Hannon (c) Sarah Crew; اتاق بالا (ج) گرگوری دو لوو; پله (c) Gregory de Leuuw; باغ زمستانی (ج) سارا خدمه; سالن (ج) Gregory de Leuuw; سالن ورودی (ج) سارا خدمه; موزاییک (ج) گرگوری دو لوو; نما (ج) گرگوری دو لوو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *